Latvijas Fizioterapeitu asociācija

LFA valdes priekšsēdētāja: Līva Tiesnesee-pasts: L.tiesnese@gmail.com (mailto:L.tiesnese@gmail.com) mob.: +371 26231932 LFA valdes priekšsēdētāja vietniece: Dace Stirānee-pasts: dace.stirane@gmail.com (mailto:dace.stirane@gmail.com)mob.: +371 29540380   LFA valdes locekļi: Līga Līdumniecee-pasts: fizio.liglid@gmail.com (mailto:fizio.liglid@gmail.com)mob.: +371 26326433Baiba Narvilae-pasts: narvilab@gmail.commob.:...

Read more...

Latvijas Ergoterapeitu Asociācija

Biedrības “Latvijas Ergoterapeitu Asociācija” valde: PrezidenteIeva JēkabsoneE-pasts: ieva.jekabsone@gmail.com (mailto:ieva.jekabsone@gmail.com)                       +371 26453595 ViceprezidenteZane LiepiņaE-pasts: zaneliepina@inbox.lv...

Read more...

Latvijas Audiologopēdu asociācija

Biedrība "Latvijas Audiologopēdu asociācija" Reģ.nr. 40008081921 Swedbank Konts: LV79HABA0551033184138  Ūnijas iela 40, Rīga Tālr. 29480317 e-pasts: audiologopedu.asoc@gmail.com (mailto:audiologopedu.asoc@gmail.com)  http://www.audiologopedi.lv (http://www.audiologopedi.lv/)   Latvijas Audiologopēdu asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Rutmane-Lazda   Valde: Andra Vabale,...

Read more...

Klīnisko Sociālo darbinieku asociācija

"Klīnisko sociālo darbinieku Asociācija" Prezidente: Tamāra Zaiceva - Tamara.zaiceva@inbox.lv Reģ. 40008151383Nr. B012265. 18.12.2009Reģistrācijas datums:18.12.2009Juridiskā adrese:Rīga, Ziemeļu iela 5-5, LatvijaTālr. +371 28353341...

Read more...

Latvijas Diētas un Uztura Speciālistu asociācija

Juridiskā adrese: Anniņmuižas bulvāris 26, Rīga, LV- 1067E-pasta adrese: ldusa@ldusa.lvReģ.Nr. 40008146734 Bankas konts: LV85UNLA0050014736143 Valdes priekšsēdētāja: Lolita Neimane E-pasta adrese: Lolita.Neimane@ldusa.lv (mailto:Lolita.Neimane@ldusa.lv) Kontakttelefons:...

Read more...

Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija

Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija.   Valde: Jeļena Koļesņikova (priekšsēdētāja) Jeļena Ļubenko Olga Žuravļova   Kontakti: tālrunis: 29332698 e-pasts: infoLVPA@gmail.com     2012. gada nogalē veselības psiholoģijas interesentu grupa nodibināja Latvijas Veselības psiholoģijas...

Read more...

Latvijas Mākslas terapijas asociācija

  Biedrība "Latvijas Mākslas Terapijas asociācija" Valdes sastāvs: Elīna Akmane - valdes priekšsēdētāja Katrīna Dimsone - valdes locekle, valdes priekšsēdētājas vietniece Elza Strazdiņa -...

Read more...

Latvijas Deju un kustību terapijas asociācija

Biedrība "Latvijas Deju un kustību terapijas asociācija"    Valdes sastāvs: Solvita Zemīte, valdes priekšsēdētāja Sanita Silniece, valdes priekšsēdētājas vietniece Inga Liepiņa, valdes locekle  Linda Kante, valdes...

Read more...

Latvijas Mūzikas terapijas asociācija

Biedrība "Latvijas Mūzikas terapijas asociācija"  Reģ.Nr. 40008096147  Lielā iela 14, Liepāja, LV- 3401   VALDES SASTĀVS: Valdes priekšsēdētājs – Jānis Rotšteins Valdes...

Read more...

Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociācija

Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociācija   Reģ.nr. 40008014973 Jurid.adrese: Ķeguma nov., Ķegums, Uzvaras iela 14B (https://www.firmas.lv/results?srch=adrese:%C4%B6eguma+nov.%2C+%C4%B6egums%2C+Uzvaras+iela+14B srch_exact=1), LV-5020  ...

Read more...
slide

Latvijas Logopēdu asociācija

Latvijas Logopēdu asociācija   LLA Valdes priekšsēdētāja: Baiba TRINĪTE, Dr.med. e-pasts: baibatrapollo.lv mob.t. 29172600   LLA Valdes priekšsēdētājas vietniece: Gunta OZOLIŅA, MSc e-pasts: guntaozapollo.lv   LLA izpilddirektore: Ija BAUSKA e-pasts: ija.bauskagmail.com   Reģistrācijas Nr.: 40008013253 Juridiskā adrese: Zentenes...

Read more...

Protezēšanas, ortozēšanas un tehniskās ortopēdijas asociācija

Protezēšanas, ortozēšanas un tehniskās ortopēdijas asociācija Reģ.nr. 40008063748 Juridiskā adrese: Pērnavas iela 62, Rīga, LV-1009   Mērķi: Apvienot multidisciplinārās rehabilitācijas komandas speciālistus: tehniskos ortopēdus, ortopēdijas tehniķus, inženierus,...

Read more...

Latvijas Drāmas terapijas asociācija

Veicināt drāmas terapeita profesijas un drāmas terapijas attīstību Latvijā un apvienot profesionāļus, kuri strādā veselības, sociālās aprūpes un izglītības nozarē,...

Read more...

Par ikgadējo diskusiju "Saeima cilvēkiem ar invaliditāti"

 

Atzīmējot Starptautisko dienu cilvēkiem ar invaliditāti - 3.decembri, Saeimā jau tradicionāli notika diskusija par dažādiem jautājumiem, kas skar cilvēkus ar invaliditāti. Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) ar gandarījumu atzīmē, ka šogad tajā tika runāts ne tikai par problēmām šai jomā, bet arī par sasniegumiem -mūsu paralimpiešu startu Rio olimpiskajās spēlēs.

Tai pašā laikā LRPOA gribētu uzsvērt, ka arī šajā diskusijā iezīmējās tas, ka Latvijā cilvēku ar invaliditāti nodarbinātības problēmas, lai veicinātu viņu ekonomisko neatkarību, joprojām tradicionāli tiek sākts risināt tikai tad, kad šī invaliditāte jau ir iestājusies un tas pēc LRPOA uzskata ir daudz par vēlu. Kā to rāda starptautiska pieredze un pētījumi, tad laika periods, kurā cilvēkam veselības stāvokļa dēļ ir ierobežotas darba spējas un līdz ar to samazinās viņa nodarbinātība t.sk. algota daba strādāšana, maina gan pašas personas motivāciju, gan apkārtējo cilvēku attieksmi par šāda cilvēka iespējām un jēgu atgriezties darba tirgū.

Starptautiskā pieredze arī liecina, ka par īstu ekonomisku neatkarību var runāt tikai tad, ja cilvēks ar invaliditāti var konkurēt brīvā darba tirgū un dažādi likumdošanas papildus regulējumi, kas "piespiež" uzņēmējus valstīs ar ierobežotu labklājības līmeni nodarbināt cilvēku ar invaliditāti, parasti nav iedarbīgi. Runājot par subsidētām darba vietām ir grūti novilkt robežu, kur beidzas reāla strādāšana vienotā darba tirgū un kur sākas cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību veicināšanas programmas, kas neļauj runāt par reālu šo cilvēku ekonomisko neatkarību. Cerīgāki priekšlikumi no atbildīgajām ministrijām un organizācijām izskanēja vien attiecībā uz cilvēku ar invaliditāti uzņēmējdarbības atbalstīšanu un veicināšanu.

Līdz ar to LRPOA gribētu aicināt Saeimu jau tuvākajā laikā šo diskusiju par cilvēku ar invaliditāti nodarbinātības problēmām turpināt un pievērsties invaliditātes un darba spēju zaudējumu profilakses iespējām, iesaistot šai diskusijā Veselības ministriju (VM), Nacionālo veselības dienestu (NVD) un citas VM iestādes, Finanšu ministriju (FM), Labklājības ministriju (LM), Ekonomikas ministriju (EM), Valsts darba ekspertīzes ārstu komisijas (VDEĀK), universitātes, LRPOA un to veidojošās rehabilitācijas profesionāļu organizācijas un universitāšu un reģionālo slimnīcu pārstāvjus.

Šai diskusijai pēc mūsu priekšlikuma vajadzētu risināt cilvēku ar invaliditāti ekonomiskās neatkarības veicināšanu:

  • izmantojot agrīnas rehabilitācijas medicīnas izmantošanas iespējas akūtajā ārstēšanā slimnīcu etapā,

  • nodrošinot pēctecīgu tālāko rehabilitāciju ambulatoros un specializētos subakūtos stacionāros rehabilitācijas centros,

  • panākot savlaicīgu un adekvātu tehnisko palīglīdzekļu izmantošanu invaliditātes mazināšanai,

  • uzsākot savlaicīgu sociālās apdrošināšanas sistēmas atbalstu šiem rehabilitācijas pasākumiem u.tml.;

Šobrīd visā pasaulē mainās uzskati par rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanas uzsākšanas termiņiem - no principa "izārstējam un uzsākam rehabilitāciju" tiek pāriets uz principu "cik agri vien iespējams " un šāda reforma Latvijā nav veicama tikai vienas vai otras ministrijas ietvaros - noteikti ir vajadzīgas arī izmaiņas Latvijas likumdošanā.

 

Ar cieņu,

LRPOA prezidents

Prof. Aivars Vētra

03.12.2016.