Latvijas Fizioterapeitu asociācija

LFA valdes priekšsēdētāja: Līva Tiesnesee-pasts: L.tiesnese@gmail.com (mailto:L.tiesnese@gmail.com) mob.: +371 26231932 LFA valdes priekšsēdētāja vietniece: Dace Stirānee-pasts: dace.stirane@gmail.com (mailto:dace.stirane@gmail.com)mob.: +371 29540380   LFA valdes locekļi: Līga Līdumniecee-pasts: fizio.liglid@gmail.com (mailto:fizio.liglid@gmail.com)mob.: +371 26326433Baiba Narvilae-pasts: narvilab@gmail.commob.:...

Read more...

Latvijas Ergoterapeitu Asociācija

Biedrības “Latvijas Ergoterapeitu Asociācija” valde: PrezidenteIeva JēkabsoneE-pasts: ieva.jekabsone@gmail.com (mailto:ieva.jekabsone@gmail.com)                       +371 26453595 ViceprezidenteZane LiepiņaE-pasts: zaneliepina@inbox.lv...

Read more...

Latvijas Audiologopēdu asociācija

Biedrība "Latvijas Audiologopēdu asociācija" Reģ.nr. 40008081921 Swedbank Konts: LV79HABA0551033184138  Ūnijas iela 40, Rīga Tālr. 29480317 e-pasts: audiologopedu.asoc@gmail.com (mailto:audiologopedu.asoc@gmail.com)  http://www.audiologopedi.lv (http://www.audiologopedi.lv/)   Latvijas Audiologopēdu asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Rutmane-Lazda   Valde: Andra Vabale,...

Read more...

Klīnisko Sociālo darbinieku asociācija

"Klīnisko sociālo darbinieku Asociācija" Prezidente: Tamāra Zaiceva - Tamara.zaiceva@inbox.lv Reģ. 40008151383Nr. B012265. 18.12.2009Reģistrācijas datums:18.12.2009Juridiskā adrese:Rīga, Ziemeļu iela 5-5, LatvijaTālr. +371 28353341...

Read more...

Latvijas Diētas un Uztura Speciālistu asociācija

Juridiskā adrese: Anniņmuižas bulvāris 26, Rīga, LV- 1067E-pasta adrese: ldusa@ldusa.lvReģ.Nr. 40008146734 Bankas konts: LV85UNLA0050014736143 Valdes priekšsēdētāja: Lolita Neimane E-pasta adrese: Lolita.Neimane@ldusa.lv (mailto:Lolita.Neimane@ldusa.lv) Kontakttelefons:...

Read more...

Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija

Latvijas Veselības psiholoģijas asociācija.   Valde: Jeļena Koļesņikova (priekšsēdētāja) Jeļena Ļubenko Olga Žuravļova   Kontakti: tālrunis: 29332698 e-pasts: infoLVPA@gmail.com     2012. gada nogalē veselības psiholoģijas interesentu grupa nodibināja Latvijas Veselības psiholoģijas...

Read more...

Latvijas Mākslas terapijas asociācija

  Biedrība "Latvijas Mākslas Terapijas asociācija" Valdes sastāvs: Elīna Akmane - valdes priekšsēdētāja Katrīna Dimsone - valdes locekle, valdes priekšsēdētājas vietniece Elza Strazdiņa -...

Read more...

Latvijas Deju un kustību terapijas asociācija

Biedrība "Latvijas Deju un kustību terapijas asociācija"    Valdes sastāvs: Solvita Zemīte, valdes priekšsēdētāja Sanita Silniece, valdes priekšsēdētājas vietniece Inga Liepiņa, valdes locekle  Linda Kante, valdes...

Read more...

Latvijas Mūzikas terapijas asociācija

Biedrība "Latvijas Mūzikas terapijas asociācija"  Reģ.Nr. 40008096147  Lielā iela 14, Liepāja, LV- 3401   VALDES SASTĀVS: Valdes priekšsēdētājs – Jānis Rotšteins Valdes...

Read more...

Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociācija

Latvijas Profesionālo sociālā darba speciālistu asociācija   Reģ.nr. 40008014973 Jurid.adrese: Ķeguma nov., Ķegums, Uzvaras iela 14B (https://www.firmas.lv/results?srch=adrese:%C4%B6eguma+nov.%2C+%C4%B6egums%2C+Uzvaras+iela+14B srch_exact=1), LV-5020  ...

Read more...
slide

Latvijas Logopēdu asociācija

Latvijas Logopēdu asociācija   LLA Valdes priekšsēdētāja: Baiba TRINĪTE, Dr.med. e-pasts: baibatrapollo.lv mob.t. 29172600   LLA Valdes priekšsēdētājas vietniece: Gunta OZOLIŅA, MSc e-pasts: guntaozapollo.lv   LLA izpilddirektore: Ija BAUSKA e-pasts: ija.bauskagmail.com   Reģistrācijas Nr.: 40008013253 Juridiskā adrese: Zentenes...

Read more...

Protezēšanas, ortozēšanas un tehniskās ortopēdijas asociācija

Protezēšanas, ortozēšanas un tehniskās ortopēdijas asociācija Reģ.nr. 40008063748 Juridiskā adrese: Pērnavas iela 62, Rīga, LV-1009   Mērķi: Apvienot multidisciplinārās rehabilitācijas komandas speciālistus: tehniskos ortopēdus, ortopēdijas tehniķus, inženierus,...

Read more...

Latvijas Drāmas terapijas asociācija

Veicināt drāmas terapeita profesijas un drāmas terapijas attīstību Latvijā un apvienot profesionāļus, kuri strādā veselības, sociālās aprūpes un izglītības nozarē,...

Read more...

Par profesionālās rehabilitācijas prioritāšu maiņu Latvijā

 

Valdība šonedēļ ir lēmusi par prioritātēm profesionālajā jeb arodrehabilitācijā un noteikusi, ka prioritārā kārtā šie pakalpojumi attieksies uz personām darbaspējīgā vecumā, bet ar ļoti smagu vai smagu invaliditāti. Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) tomēr turpina uzskatīt, ka šis lēmums, kas ir atbalstāms no demokrātiskai valstij atbilstoša cilvēktiesību principu ievērošanas viedokļa, neradīs pozitīvu ietekmi, lai saglabātu darbaspējas tiem darbaspējīgā vecuma cilvēkiem, kam veselības traucējumu dēļ draud darbavietas vai pat profesijas zaudēšana, jo personas iespējas ar I vai II grupas invaliditāti iespējas brīvi konkurēt darba tirgū parasti ir ierobežotas. Esam arī pārliecināti, ka prioritizējot tiesības saņemt arodrehabilitācijas pakalpojumus tikai personām ar jau noteiktu invaliditāti, šis lēmums, neskatoties uz šo personu ārstniecībā ieguldītajiem līdzekļiem, arī nerisinās jau šobrīd faktisko gan kvalificēta darbaspēka, gan dažādus darbus veicošo darbinieku trūkuma mazināšanu, kas Latvijas darba devējiem ir pat likusi valdību aicināt pārdomāt saprātīgus darbaspēka ievešanas pasākumus.

 

LRPOA uzskata, ka valsts atbalsts un arī tādu speciālu organizāciju kā Sabiedrības integrācijas valsts aģentūras (SIVA) iesaiste ir nepieciešama gan personu ar jau ierobežotu funkcionēšanu (disabilty jeb invaliditāte) gan arī tikai šādu draudu gadījumā ar mērķi šo pakalpojumu saņemšanas rezultātā šīm personām, neskatoties uz viņu veselības stāvokli vai invaliditāti, pēc iespējas brīvi ļaut konkurēt darba tirgū. Atbilstoši šā brīža pasaules nostādnēm, arodrehabilitācijas pasākumi ir jāuzsāk pēc iespējas ātrāk - jau ārstniecības pasākumu laikā, kad personai ar profesiju un reālu darbavietu (ieņemot noteiktu amatu!) veselības traucējumi – gan hronisku slimību gadījumā parādoties draudošas invaliditātes pazīmēm, gan akūtās situācijās, piemēram, traumu vai pēkšņu saslimšanu rezultātā, ir iespējas mazināt tālāko ilgstošu vai patstāvīgu darba nespēju. Viena no problēmām šāda  lēmuma pieņemšanā pēc LRPOA viedokļa ir Latvijas valsts sistēmas resoriskā sašķeltība – šai gadījumā starp Labklājības, Veselības un Ekonomikas ministrijām un arī šonedēļ pieņemtais arodrehabilitācijas prioritāšu noteikšanas lēmums faktiski risina tikai Labklājības ministrijas tiešajā atbildības jomā esošo personu problēmas.

 

Savlaicīgi uzsākta profesionālā jeb arodrehabilitācija ar mērķtiecīgu šai laikā personas zaudētā atalgojuma kompensāciju ļautu cerēt, ka persona saglabās savas darbspējas pietiekošā apmērā, saglabās savas pozīcijas darba tirgū un nebūs nepieciešamība pēc tālākajiem izmaksu augstajiem arodrehabilitācijas pasākumiem personām ar ļoti smagu vai smagu invaliditāti.

 

LRPOA tomēr cer, ka šonedēļ apstiprinātās izmaiņas profesionālās rehabilitācijas sistēmā ir tikai pirmais solis uz visas šīs sistēmas sakārtošanu t.skSIVA „īstās sūtības” atrašanu.

 

Ar cieņu,

LRPOA prezidents

Prof. Aivars Vētra

22.02.2017.